Aden Beauty

CAVİPEEL BAKIM

Cilt bakımının en önemli aşamalarından olan peeling, maalesef bir o kadar az önemsenen bir uygulama. Oysa cildin ölü hücrelerden, kir ve toksinlerden kurtulmasında en etkili hareket, düzenli bir peeling uygulaması. Eğer peeling’i bir türlü hayatının bir parçası haline getiremediysen yazımızı mutlaka oku. Sivilce, siyah nokta, kuruluk, matlık ve kırışıklık gibi şikayetlere karşı aradığın güçlü yardımcı peeling olabilir!

Bildiğin gibi özellikle Kore güzellik dünyasında cilt bakımı aşamalarının her biri tek tek oldukça önemli. Temizlik, sıkılaştırma, nemlendirme ve cilde özel sorunlarla mücadele için tüm uygulamaların bir arada olması şart. İşte bu aşamalar arasında öyle bir işlem var ki, cildin derinlemesine temizlenmesi, cilt sorunlarının önlenmesi ve cildin çok daha sağlıklı ve parlak görünmesinde olmazsa olmaz bir rolü var. Evet, peeling’ten söz ediyoruz!

“Bence peeling cildi tahriş ediyor, yüzümü yıkıyorum bana yeter!” şeklinde düşünenleri üzecek bazı önemli bilgiler aşağıda.

İki Aşamada Yüz Temizleme: Double Cleanse yazımızı hala okumadın mı?

Peeling nedir?

Peeling, ölü hücrelerden kurtulmak amacıyla yapılan derinlemesine bir temizlik işlemi. Bu uygulama ile cilt üzerinde birikmiş, cildin kendi yapısı ve/veya dışsal faktörler nedeniyle oluşan ve normal bir temizlik işlemiyle ortadan kaldıramadığımız kir, yağ, toksin ve ölü hücrelerden kurtuluyoruz. Gözenekleri tıkayan, siyah nokta ve sivilce yapan, cildin çok daha mat, kuru ve sağlıksız görünmesine neden olan, erken yaşlanma belirtilerinin ortaya çıkmasını hızlandıran ölü hücrelere en güzel güle güle deme yöntemi peeling.

Peeling nasıl yapılır?

Peeling, içinde mikro tanecikler bulunan çeşitli peeling ürünleriyle yapılabildiği gibi, cilde kimyasal bir solüsyon uygulanarak yapılan kimyasal peeling uygulamaları da var. Cilt tipin ve cildinin ihtiyacı bu noktada oldukça belirleyici. Bu iki bilgiye sahipsen en doğru ürünle, kendi evinde, ortalama haftada 1 kez olmak üzere peeling uygulaması yapabilirsin. Eğer evde fiziksel olarak peeling yapacaksan, ellerini, temiz bir fırçayı ya da cildine uygun bir süngeri kullanabilir, birbirinden etkili peeling maskesi çeşitleri ile kısa sürede derinlemesine temizlik işlemini gerçekleştirebilirsin.

Peeling faydaları

 • Ölü cilt hücrelerinin neden olduğu bariyeri ortadan kaldırır ve alt katmanlardaki yeni cilt hücreleri için yer açar.
 • Nemlendirici ürünlerin cilde derinlemesine nüfuz etmesini sağlar ve etkisini artırır.
 • Sivilce, leke ve siyah nokta gibi cilt sorunlarının minimize edilmesini sağlar.
 • Hiperpigmentasyonun ortadan kalkmasına destek olur.
 • Kırışıklık, genişlemiş gözenek ve pürüzlü cilt yüzeyinin giderilmesinde etkilidir.
 • Cildin sıkılaşmasına yardımcı olarak çok daha canlı ve parlak görünmesini sağlar.
 • Makyaj artıklarının en etkili şekilde giderilmesini sağlar.

Cilt tipine göre peeling seçimi

Eğer evde düzenli şekilde peeling uygulaması yapacaksan cilt tipinden emin olmalısın. Bu şekilde cildinin tahriş olmasını önleyerek maksimum fayda elde edebilirsin.

 

Kuru Ciltler

Eğer cildin kuru ise yüksek alkollü peeling içeriklerinden uzak durmalı, içerisinde yağ oranı yüksek olan nemlendirici içeriklerden tercih etmelisin. Kuru ya da kuruma eğilimi olan ciltler için haftada bir, en fazla iki kez peeling yapmak yeterlidir.

Normal Ciltler

Normal ciltler haftada 2 ya da 3 kez peeling yapabilir. Sivilce veya leke gibi sorunu olmayan normal ciltlerde yaşlanma karşıtı ve nemlendirici içeriklerden faydalanarak cildin hem çok daha temiz hem de çok daha parlak olması sağlanabilir.

Karma Ciltler

Karma ciltlerde genellikle T bölgesi yağlı, yanaklar ise kuru özelliktedir. Bu açıdan peeling uygulamasını daha çok T bölgesine yapabilir, yanak bölgesi için ise daha nemlendirici içerikler deneyebilirsin. Haftada 2 kere uygulama yapmak bu cilt tipi için de idealdir.

Hassas ciltler

Peeling uygulamasında en dikkatli olması gereken cilt tipinin hassas cilt olduğunu söyleyebiliriz. Cildi tahriş edebilecek sert kimyasallı, yüksek alkollü ve büyük taneli peeling ürünlerinden kullanmamaya özen göstermelisin. Bunun yerine içeriği hafif, parfümsüz ve minik taneli peeling ürünlerini haftada 1 kez olmak üzere uygulayabilirsin.

Peeling yaparken bunlara dikkat etmeyi unutma!

 • Cildinde sadece yüzüne değil, dudaklarına, bacaklarına, ayaklarına, dirseklerine ya da boynuna da peeling yapabilirsin, ancak cilt tipine uygun ürün seçmeyi sakın unutma!
 • Eğer önemli bir cilt sorunun varsa dermatologa danışmadan peeling yapmamanı tavsiye ederiz.
 • Ürünleri cildine zarar vermeden hafifçe uygulamalı, partiküller içeren bir yapısı olan peeling ürününü cildine bastırmaktan kaçınmalısın.
 • Bu derinlemesine işlem sonrasında cilt hassaslaşır, gözenekler açılır ve cilt dış etkenlere karşı korumasız hale gelir. Bu nedenle peeling işlemini daha çok evdeyken ya da yatmadan önce yapmanı, eğer güneşe çıkacaksan mutlaka etkili bir güneş kremi kullanmanı şiddetle tavsiye ederiz. Aksi halde cildinde güneş lekesi ortaya çıkabilir.
 • Yüzüne peeling yaparken dudaklarını ve gözlerini iyice koru!
 • Peeling öncesinde cildini uygun bir temizleyiciyle iyice yıkamayı, peeling ardından da tonik ve nemlendirici kullanmayı unutma.

Güvenle kullanabileceğin ürün tavsiyelerimiz:

Benton PHA Peeling Jeli

Doğal selüloz içeriği ve PHA sayesinde hem fiziksel hem de kimyasal peeling sağlar.
Hyalüronik asit içeriğiyle cildi nemlendirmeye ve pürüzsüzleştirmeye yardımcı olur.
Cildi tahriş etmeden temizleyerek hücrelerin yenilenmesine destek sağlar.
Oluşturduğu nem bariyeri sayesinde cildin susuz kalmasını önler. Parlaklık ve duruluk kazandırır.
AHA ve BHA ile yakın özellikler barındırır. Yağlanma, siyah ve beyaz noktalar gibi cilt sorunlarının çözülmesini destekler. AHA & BHA’nın aksine cildi tahriş etme riski daha azdır.
Centaurea Cyanus çiçeği suyu, Chrysanthemum Morifolium çiçeği özü ve Seramid NP içeriği sayesinde peeling sonrası cildi yatıştırır.
Sağlıklı ve doğal içerikler kullanılarak üretilen Benton PHA Peeling Gel, uçucu alkol, PEG, silikon gibi zararlı maddeler içermez.

 

Kimler kullanabilir?

Tüm cilt tipleriyle uyumludur. Renklendirici ve parfüm içermez.

Nasıl kullanmalı?

Cildini temizleyip kuruttuktan sonra ürünü yüzüne uygula.
Göz ve ağız çevresinden uzak tutarak eşit bir şekilde dağıt. Ürün ile cildine nazikçe masaj yaparak cildin ölü deri hücrelerinden arınmasını sağla.
Ardından ılık su ile yıka.
Tavsiye edilen kullanım sıklığı haftada 2 – 3 gündür.

Benton Peeling Toniği

PHA, cildini nemlendirmeye ve pürüzsüzleştirmeye yardımcı olur.
Cildi tahriş etmeden temizleyerek hücrelerin yenilenmesini sağlar.
Oluşturduğu nem bariyeri sayesinde cildin susuz kalmasını önler. Parlaklık ve duruluk kazandırır.
Yağlanma, siyah ve beyaz noktalar gibi cilt sorunlarının çözülmesini destekler.
AHA içeriğinin aksine PHA, ışığa duyarlı bir içerik değildir.
Sağlıklı ve doğal içerikler kullanılarak üretilen Benton PHA Peeling Toner, uçucu alkol, PEG, silikon gibi zararlı maddeler içermez.

 

Kimler kullanabilir?

Tüm cilt tipleriyle uyumludur. Renklendirici ve parfüm içermez.

Nasıl kullanmalı?

Cildini temizledikten sonra ürünü pamuk yardımıyla uygulayabilirsin.
Tavsiye edilen kullanım sıklığı haftada 2 – 3 gündür.

 

Umarız cildinin yeniden doğmasında peeling uygulamasının ne kadar önemli olduğunu anlamışsındır. Sadece haftada bir uygulama ile bile eski hücrelere bay bay, yenilere hoş geldin diyebilirsin!

Related Posts

Bir yanıt yazın